Zűr az űrben: kiderült, miért csapódott a Holdba a japán űrszonda
Egy műszer hibája miatt nem sikerült az ispace második holdra szállási kísérlete sem, árulta el a cég. Már azt is tudni, mikor tehetnek próbát harmadjára is.
Egy műszer hibája miatt nem sikerült az ispace második holdra szállási kísérlete sem, árulta el a cég. Már azt is tudni, mikor tehetnek próbát harmadjára is.
Landolás közben a Hold felszínébe csapódott a japán ispace magáncég leszállóegysége – közölte pénteken a vállalat. A küldetést sikertelennek nyilvánították.
A Bridgestone megvillantotta a tervét, hogy milyen abroncsokkal szerelné fel a jövőben a Holdra tartó autót. A szerkezetnek több ezer kilométert kell hiba nélkül megtennie az égitesten.
A DSKY Moonwatch nemcsak nevében, kinézetében is pontosan olyan, mint az Apollo-program űrhajóin használt számítógép beviteli eszköze.
Miközben a holdra szállással is egyre inkább küszködik a NASA, Donald Trump – és a hozzá közel álló Elon Musk – egyre inkább a Mars felé kacsintgat. Bemondani azonban könnyebb, mint megcsinálni, rengeteg megoldandó kérdés van technológiai és pénzügyi téren is.
A NASA három céget versenyeztet, hogy tervezzék meg a holdjárót, ami 2030-tól szolgálhatja az űrhajósokat.
Egyet sem kellett volna hivatalosan túléljen, de három holdi éjszaka után is kapcsolatot tudott létesíteni a földi irányítással a japán Slim holdszonda. Most úgy tűnik, feladta, de a japánok nem engedik el a kezét ilyen könnyen.
A NASA már vizsgálja, megvalósítható-e a Holdon a lebegő vonat legújabb terve. Ha minden stimmel, hamarosan fontos szerep juthat a Floatnak.
A híres japán technika: a zord hőmérsékletváltozásokat is jól bírja a SLIM holdszonda elektronikája, ugyanis a harmadik fagyos éjszaka után is kommunikál a földi irányítással.
Ellenáll a zord holdi körülményeknek, és rossz fényviszonyok között is jó minőségű képeket lehet készíteni a Nikon által fejlesztett kamerával, amely az Artemis-misszió holdra szállásánál tesz majd jó szolgálatot.
A Kansas City Chiefs és a San Francisco 49ers döntője nézettségi rekordokat döntött.
Újból működésbe lépett, és már felvételeket is készít a környékén található kőzetekről a japán holdszonda – több mint egy héttel azután, hogy átmenetileg pihenőre küldték a szakemberek energiaellátási gondok miatt.
Van remény arra, hogy újra lehessen indítani a SLIM japán holdszondát, de egyelőre a gazdaságos energiafelhasználás érdekében megszakították az egység áramellátását – közölte hétfőn a japán űrhivatal (JAXA).
Japán is megkísérelte a holdra szállást, de bizonytalan kimenetellel zárult a folyamat.
Jelenleg 389 461 km-re jár a Földtől a NASA űrszondája, ami eredetileg a Holdra tartott volna. Most azonban kiderült, néhány nap múlva a Föld légkörében semmisül majd meg.
A Vulcan-rakéta még sikerrel levált, és ezután az egyes rendszerek is rendben elindultak, ám valamilyen anomália ütötte fel a fejét a NASA Peregrine 1-missziójánál. Próbálják megoldani.
Mivel nagyon nehéz volt a Hold felszínén landolni, a földi irányítás néhány órás pihenőt ütemezett be Neil Armstrongnak és Buzz Aldrinnak. Ebből azonban nem lett semmi.
Több mint fél évszázaddal az Apollo-17 küldetés után az Amerikai Egyesült Államok újra leszállóegységet indított a Holdra: a Peregrine nevű űrszonda nemcsak a NASA tudományos kísérleti berendezéseit és kisméretű holdjárókat visz magával, de egy magyar időkapszula is helyet kapott a fedélzetén, rajta jelentős magyar tudósok munkásságával és az Aranycsapat történetével.
Ha minden a tervek szerint halad, csak januárban három Hold-misszió is összejöhet, ilyenre eddig soha nem volt még példa. A Földet kísérő égitesthez igyekszik az Egyesült Államok, Kína és Japán is, miközben az Európai Űrügynökség már a Jupitert vette célba. Összeszedtük, milyen fontos történések várhatók az űrkutatásban 2024-ben.